شیشه رنگی | قیمت شیشه رنگی | خرید شیشه رنگی | فروش شیشه رنگی | نگار جام

شیشه رنگی نگار جام

نقش شیشه رنگی در معماری ایرانی

شیشه رنگی جایگاه ویژه ای در معماری ایرانی ایفا می کند. اگر نگاهی به کاخ پادشاهان در گذر زمان بیندازیم خواهیم دید که درها و پنجره های این کاخ ها با این شیشه ها مزین شده است و به راستی زیبایی خاص و چشم گیری دارد و گذر زمان هم نتوانسته از زیبایی این شیوه معماری بکاهند. سالانه توریست های زیادی از سراسر جهان از این ابنیه های تاریخی بازدید می کنند و قدمت طولانی و زیبایی بی نظیر این شیشه ها در معماری ایرانی نظر آن ها را به خود جلب می کند. این شیشه ها فقط مختص کاخ ها و ابنیه های تاریخی نیست و هنوز هم خانه هایی با بافت سنتی وجود دارند که برای زینت بخشی منزل خود از این شیشه رنگی سنتی استفاده می کنند.

معمولا فضاهای ایرانی به خصوص فضاهای سنتی و قدیمی از کاربرد این محصول غافل نشده اند و با ترکیب انواع مختلف رنگ ها در کنار هم اثری زیبا خلق کرده اند. پس اگر تمایل دارید سبک ایرانی را به مصمه ظهور بگذارید بهتر است از نقش این شیشه ها غافل نشوید.

شیشه رنگی در عصر حاضر

امروزه شیشه رنگی نقش مهم و به‌سزایی در دکوراسیون داخلی ایفا می کند شاید تا حدودی سبک گذشته آن تغییر کرده اما همچنان متریال های جدید بسیار پر طرفدار هستند و جلوه ای وصف ناپذیر به محیط می بخشد. شاید تصور افراد از این شیشه فقط جنبه تزئیناتی در مساجد، کاخ ها، موزه ها و خانه های سنتی باشد اما در عصر حاضر هم تنوع این محصول و کاربرد آن ها بسیار بیشتر شده است. این شیشه ها از لحاظ رنگ، ضخامت، طرح و … انواع مختلفی دارند که کاربرد هر کدام متفاوت است.

دسته بندی انواع شیشه های رنگی

در گذشته شیشه رنگی تنوع کنونی را نداشت؛ اما در حال حاضر صنایع زیادی در امر تولید انواع مختلف این محصول فعالیت می کنند. در دسته بندی کلی سه نوع شیشه رنگی وجود دارد.

شیشه براق و شفاف یا لاکوبل

مات یا متلوکس

متالیک

این سه مدل هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند و از تفاوت های عمده در ان ها توانایی بازتاب نور است. شیشه های لاکوبل نور تابیده شده به سطح شیشه را بازتاب می کنند. در مورد شیشه های مات این قابلیت را دارند که نوری از خود عبور نمی دهند و بازتاب هم ندارند‌.

حال انتخاب نوع شیشه کاملا به دکوراسیون منزل بستگی دارد.

 جذابیت دکوراسیون داخلی با شیشه رنگی

زیبایی بخشیدن به دکوراسیون داخلی با شیشه رنگی از بین سبک های مختلف و متفاوت دکوراسیون شاید کمی مشکل باشد. از آنجا که تنوع در طرح های دکوراسیونی بسیار زیاد است پی انتخاب از بین عناصر طراحی دکوراسیون اهمیت بسیاری دارد. خرید هوشمندانه شیشه ها و استفاده از آن ها کاملا به سلیقه و نوع فضا بستگی دارد. از آنجا که برای هر قسمت از منزل که بخواهید از شیشه رنگی استفاده کنید نوع و مدل خاصی دارد پس لازم است ابتدا با ویژگی ها و انواع شیشه ها کاملا آشنا شوید.

انواع این شیشه بر اساس ضخامت متفاوت هستند که کاربردهای گوناگونی از قبیل درب کابینت، کمد دیواری، رومیزی‌ های کوچک و پوشش فضای دیواره بین کابینت، دیوارپوش دکوراتیو، صفحه کابینت، رومیزی، نمای ساختمان، صفحه‌ های شیشه ‌ای، اپن آشپزخانه، رومیزی های بزرگ و دکوری دارند؛ که برای هر قسمت باید ضخامت خاصی را تهیه نمایید.

اگر قصد دارید یک فضا درست کنید که در آن به افراد احساس خاصی منتقل شود مثلا ایجاد حس عرفانی می توانید از نمونه شفاف استفاده کنید که قیمت بالاتری هم نسبت به سایر مدل ها دارند. در دکوراسیون آشپزخانه و برای بین کابینت ها شیشه لاکوبل یک محصول بی نظیر و جذاب و از همه مهمتر ارزان است. از نوع لاکوبل که قیمت پایینی هم دارند در دیوار فروشگاه ها، سالن های آرایشی و تالارهای پذیرایی استفاده می شود.

اما کاربرد شیشه های مات منحصر به فرد تر است و معمولا در محیط های اداری و مسکونی به عنوان شیشه های رومیزی و دیوارپوش ها استفاده می شود. اینکه چه شیشه ای مناسب فضای شماست کاملا سلیقه ای است بعضی از افراد براق بودن مدل لاکوبل را دوست دارند و برخی دیگر نمونه های مات را برای زیباتر کردن فضا می پسندند.

انواع شیشه ها بر اساس ضخامت

شیشه رنگی در ضخامت های مختلفی تولید می شد که هر چه ضخامت شیشه بالاتر می رود کاربرد آن هم متفاوت تر می شود در زیر انواع شیشه ها را از نظر ضخامت دسته بندی کرده ایم.

شیشه با ضخامت 4 میل: از مهمترین کاربردهایی که برای این مدل شیشه وجود دارد می توان به استفاده در نمای درب کابینت، نمای درب کمد دیواری، رومیزی های کوچک و … اشاره کرد.

شیشه با ضخامت 5 و 6 میل: این شیشه ها با ضخامت 5 و 6 میل بیشتر برای پوشش فضای دیواره بین کابینت، به عنوان دیوار پوش دکوراتیو، تخته وایت برد شیشه ای، رومیزی و موارد این چنینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در دکوراسیون داخلی یکی از پرکاربردترین شیشه هد همین مدل هستند.

شیشه رنگی با ضخامت 8، 10 و 12 میل: در صفحه کابینت، رومیزی، نمای ساختمان و… از شیشه هایی با ضخامت ۸، ۱۰ و ۱۲ استفاده می شود چون برای این کاربری ها استحکام بالایی دارند.

شیشه رنگی با ضخامت 16 و 20 میل: از آنجا که هرچه شیشه ضخامت بیشتری داشته باشند قیمت بالاتری هم دارند پس ممکن است تقاضا برای این مدل کمتر باشد. رایج ترین کاربرد شیشه رنگی ضخیم برای صفحه کابینت، صفحه‌ی بار شیشه‌ای، اپن آشپزخانه، رومیزی های بزرگ از قبیل میز کنفرانس، میزهای دکوری و فضای باز است

قیمت شیشه های رنگی

در انتخاب نوع شیشه رنگی قبل از قیمت المان هایی از قبیل نوع معماری، سبک دکوراسیون، کاربرد شیشه و … مهم هستند. بودجه و هزینه ای که صرف خرید این محصول می شود باید کاملا با آگاهی باشد. چون صرفا خرید چند شیشه مهم نیست و شما باید از ترکیب رنگ ها و نوع کاربرد شیشه کاملا آگاهی کسب کنید و بعد نوع مورد نظر خود را انتخاب کنند. این محصول در رنج قیمتی زیادی وجود دارد چون ضخامت آن، جنس و برند های مختلفی در بازار وجود دارد و این موضوع باعث تفاوت قیمتی زیادی شده است. به طور کلی شیشه های رنگی از نوع لاکوبل کاربرد گسترده تری دارند و برای فضای خانه ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

از لحاظ جنس هرچه شیشه شفاف تر باشد قیمت بالاتری هم دارد چون پرویه تولید این محصول تخصصی تر است. در رده ی دوم قیمتی شیشه های مات وجود دارند و نسبت به نوع شفاف قیمت پایین تری دارند. پایین ترین رنج قیمتی مربوط به مدل لاکوبل است که به دلیل زیاد بودن تولیدکنندگان و طراحی و مواد اولیه تهیه شده در ایران، قیمت ارزان تری نسبت به دو مدل دیگر دارند.

اطلاعات تکمیلی در خصوص این نوع شیشه

حتما شما قبل از اینکه بخواهید از شیشه رنگی برای دکوراسیون داخلی استفاده کنید بررسی هایی در مورد کیفیت انجام خواهید داد. اینکه از چه رنگی استفاده شده و ترکیبات آن چیست؟ به طور کلی این شیشه ها تلفیقی از سه متریال شیشه، رنگ و لمینت می باشد که در زیر موشکافه‌تر این متریال های را بررسی خواهیم کرد.

۱ شیشه

جنس خود شیشه معمولا از آهک، سیلیس و کربنات سدیم می باشد و وزنی حدود ۲.۵ گرم بر سانتی متر مربع را دارد. شیشه های شفاف خود به چند دسته ی مختلف که شامل فلوت معمولی، شیشه سوپر کلیر، کریستالی ایرانی، کریستال چینی مغز شفاف، کریستال چینی مغز آبی، کریستال بلژیکی مغز آبی می باشند، تقسیم بندی شده اند.

شیشه فلوت معمولی: این مدل بیشتر تولیدات ایران را به خود اختصاص داده است. شفافیت این شیشه به دلیل وجود ناخالصی در آن کاهش پیدا کرده است. در بازار با عنوان شیشه های فلوت یا شیشه سبز شناخته شده اند. برخی از کارخانجات در ایران مانند کارخانه بلور کاوه این محصول را تولید می کنند.

شیشه‌های سوپر کلیر

درجه ناخالصی این مدل نسبت به مدل فلوت کمتر است. درصد کم ناخالصی بر روی کیفیت محصول هم تاثیر گذاشته و آن را بالا برده است. این شیشه ها به صورت صد در صدی عاری از ناخالصی نیستند و هنوز هم مغز شیشه رنگ سبز رنگی دارند. تولید این شیشه ها در ایران وجود دارد.

شیشه کریستالی ایرانی با وین وایت

در بین شیشه های تولید داخلی این مدل از حداقل ناخالصی برخوردار است. این مدل موفق به تولید انبوه نشده و هنوز تولید برخی از ضخامت های آن امکان پذیر نیست.

شیشه کریستال چینی مغز شفاف

این مدل که محصول کشور چین می باشد کیفیت نسبتا خوب و مرغوبی دارد. لبه های لین کار شفاف هستند‌

شیشه کریستال چینی مغز آبی

این محصول هم که توسط یک کمپانی چینی تولید و عرضه می گردد لبه هایی با مغز آبی دارد… در بین محصولات وارداتی این شیشه یکی از با کیفیت ترین محصولات می باشد.

شیشه کریستال بلژیکی مغز آبی

صنایع بلور و شیشه کشور بلژیک در تمام جهان شناخته شده است و حرف اول را در سراسر دنیا می زند. این شیشه خالص ترین و بهترین شیشه در کل دنیا می باشد‌

۲ رنگ

همانطور که از نام شیشه رنگی پیداست خواهیم دید که محصول از تنوع رنگی بالایی برخوردار است. رنگ هایی که در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرند شامل رنگ بر پایه آب، رنگ های جوهری و رنگ های سرامیکی هستند. با توجه به نوع استفاده از محصول شیشه منتسب انتخاب می شود. این شیشه ها به استفاده از ماشین آلات اتوماتیک یا به صورت دستی و پیستوله عمل رنگ کردن شیشه را انجام می دهند. قطعا کیفیت هر رنگ در کارد آن خود را نمایان می کند چون رنگ پذیری و ماندگاری رنگ ها دارای محاسن و معایبی است که باید بر حسب محیط نصب شیشه این ویژگی ها را سنجید. رنگهای با کیفیتی که بر پایه آب هستند شامل: رنگ ایکا ایساتیس، ساباف ترکیه، گنج ترکیه، جوتن نروژ و … هستند.

۳ لمینت

یکی از پوشش هایی که از پشت شیشه را احاطه می کند، لمینت است که از جنس فایبر گلاس می باشد. این پوشش تقریبا به عنوان یک محافظ است و همانند شیشه اتومبیل مسئول جلوگیری از ریزش بعد از شکست شیشه را دارد‌ لمینت با ضخامت بسیار کمی که دارد به صورت پشت چسب دار از پشت به شیشه می چسبد. ضخامت این لمینت ها بسیار کم و چیزی حدود 0.3 تا 0.6 میکرون است.

مزیتی که این لمینت ها به دنبال دارند پوشش دهی کامل رنگ شیشه می باشد که دوام و ماندگاری را تا حد زیادی بالا می برد. این پوشش مانند یک پرایمر عمل می کند و اگر شیشه برای نصب بر روی دیوار باشد لمینت خاصیت چسبندگی شیشه به دیوار را با چسب سیلیکونی بیشتر می کند.

کاربرد شیشه رنگی

در گذشته استفاده از Stained glass تنها برای درب و پنجره بود و اگر به نمای قدیمی بعضی از بناها نگاه بیندازیم خواهیم دید که شیشه های نصب شده بر روی درها مملو از رنگ هستند؛ اما جذابیت این محصول و کاربردهای گسترده ی آن در قرن حاضر توجه معماران را به خود جلب کرده است. با توجه به نوع شیشه کاربردها متفاوت می باشد.

از شیشه براق یا لاکوبل که قواره بزرگ هم هستند برای آشپزخانه‌ها، سرویس‌های بهداشتی، دیوارپوش شرکت‌ها، فود کورت، ساخت کابینت، صفحه کابینت، پوشش نمای ساختمان، پشت تلویزیون، درگاه‌های مراکز تجاری، داخل کابین آسانسور، دور تا دور دیواره درب آسانسور، رومیزی و … استفاده می شود؛ اما شیشه رنگی مات به دلیل سطح غیر صیقلی بیشتر به عنوان دیوار پوش در محیط های اداری و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.

شیشه های متالیک که با داشتن ظاهر زیبا در محیط هایی که تبلور نور ظاهری زیبا در فضا ایجاد می کند استفاده می شوند. این شیشه های از لحاظ مشخصات مانند شیشه لاکوبل هستند و سطح صیقلی و قابلیت سکوریت، لمینت و سوراخکاری هم دارند و برای فضاهایی نظیر بین کابینت، دیواره آشپزخانه، دکور جواهر فروشی، بوتیک‌ها و… قابل استفاده هستند. به طور کلی ابعاد اصلی شیشه ها منوط به این است که در کدام کشور ساخته شده باشند. در ایران شرکت هایی هستند که نماینده ی انحصاری شرکت های ساباف ترکیه، ای جی سی بلژیک، جامبو اوکراین و … هستند و ابعاد استاندارد هر محصول را در بازارهای داخلی عرضه می کنند.

 

4.9/5 - (37 امتیاز)

9 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • محمدی از دامغان
  می 16, 2022 2:46 ب.ظ

  ما شهرستان هستیم خواستم بپرسم ایا ارسال و نصب در تمام مناطق ایران انجام میدهید ؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   می 22, 2022 5:19 ب.ظ

   بعد از تکمیل سفارش مشتری، کارشناسان ما برای ارسال و نصب آماده میشوند ما در سراسر ایران خدمات دهی داریم.

   پاسخ
 • نادر از کرج
  می 25, 2022 8:18 ق.ظ

  از قیمت و کیفیت خوب شیشه های نگار جام تشکر میکنم با توجه به اینکه چند شرکت قیمت گرفتم و کیفیت شون رو بررسی کردم شما بهترین بودید و از انتخابم کاملا راضی هستم .

  پاسخ
 • نگین اسدی
  می 25, 2022 8:29 ق.ظ

  آیا از شیشه رنگی میتوان در طراحی و دکوراسیون داخلی منزل یا محیط کار استفاده کرد ؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   ژوئن 9, 2022 10:55 ق.ظ

   بله در معماری و دکوراسیون داخلی منزل و محل کار شیشه های رنگی کاربرد بسیار بالایی دارند

   پاسخ
 • حسین زاده
  ژوئن 9, 2022 10:16 ق.ظ

  بنده میخواستم بپرسم زمان طراحی و نصب شیشه های رنگی چه مدت هستش؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   ژوئن 15, 2022 8:20 ق.ظ

   سلام بستگی به سفارش شما داره ولی ما در کمترین زمان طراحی و نصب شیشه را انجام خواهیم داد .

   پاسخ
 • کامران محبی
  ژوئن 21, 2022 11:54 ق.ظ

  با سلام هزینه نصب و طراحی شیشه رنگی برای یک ساختمان به چه عواملی بستگی دارد؟

  پاسخ
 • شیشه رنگی چه کاربردهایی داره و بیشتر برای چه جاهایی نصب میشود ؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست