انواع شیشه هوشمند و کاربرد آن

انواع شیشه هوشمند و کاربرد آن

پیشرفت تکنولوژی و بهره گیری از فناوری روز دنیا در ساخت تجهیزات و لوازم مورد نیاز زندگی، سبب پیدایش نسلی نوین از انواع شیشه هوشمند شده است. افزایش نیازهای انسان و تغییر سبک زندگی از معمولی به سبک مدرن، سبب طراحی و تولید شیشه منحصر بفرد با ویژگی های فوق العاده شده است.

تصور اینکه شیشه ی مورد استفاده متناسب با میزان تابش نور خورشید، انتقال امواج خورشیدی را کنترل نماید، یا متناسب با تغییر فصل، ورود و خروج گرما و سرما را کنترل نماید بسیار جذاب و رضایت بخش می باشد. شیشه ی هوشمند یا Smart Glass شامل‌؛

شیشه ی الکتروکرومیک، ترمو کرومیک، فتو کرومیک، LC, SPD و شیشه ی تمیز شونده می باشد. هرکدام از شیشه های مذکور، بنا به نیاز فرد و متناسب با معماری ساختمان، کاربردهای مختلفی دارند و در مواقع مختلف با اهداف متنوع مورد استفاده قرار می گیرند.

نحوه عملکرد شیشه هوشمند

پیش از معرفی انواع شیشه هوشمند به بررسی ساختار و نحوه ی عملکرد شیشه ی اسمارت می پردازیم. Smart Glassنوعی شیشه ی متفاوت می باشد که با استفاده از تکنولوژی های موجود، متناسب با محرک های بیرونی میزان انتقال نور و امواج مختلف را کنترل می نماید. ساختار برخی از این شیشه ها به صورت منفعل می باشد و فقط متناسب با محرک های محیطی تغییر می‌کند.

برخی از شیشه های Smart به وسیله ی انرژی الکتریکی و تحت کنترل انسان تغییر می کنند. بهره گیری از فناوری نانو، فناوری میکرو ذرات، سلول های خورشیدی و عناصر مختلف، سبب طراحی و تهیه‌ی این محصول فوق العاده شده است. شیشه ی اسمارت منفعل شامل فوتوکرومیک و ترمو کرومیک و تمیز شونده می باشد که تحت تأثیر عوامل محیطی تغییر حالت می دهد.

شیشه ی اسمارت فعال شامل انواع الکتروکرومیک، LC و SPD می باشد که به کمک انرژی الکتریکی ویژگی های خود را آشکار می سازد.

شیشه اسمارت الکتروکرومیک، یکی از انواع شیشه ی هوشمند

یکی از انواع شیشه هوشمند، شیشه ی الکتروکرومیک می باشد که با بهره گیری از فناوری نانو تولید می شود. ساختار این شیشه شامل 5 لایه می باشد. دو لایه ی بیرونی شیشه ای، دو لایه ی درونی حاوی یون ها و ذرات و یک لایه ی الکترود، لایه های تشکیل دهنده ی این شیشه می باشند.

شیشه ی الکتروکرومیک توسط افراد و به کمک اتصال انرژی الکتریکی، به حالت مات یا نیمه مات تغییر حالت می‌دهد. خواص منحصر بفرد شیشه ی مدنظر، سبب کاربرد آن در پنجره، درب، دیوار اتاق، پارتیشن و محافظ بالکن می گردد. این شیشه در ساختمان های مسکونی، شرکت‌های تجاری، فروشگاه ها، موزه ها، مغازه های طلا فروشی و… کاربرد دارد. به کمک شیشه ی الکتروکرومیک، می‌توان میزان امواج ورودی نور خورشید را به حداقل رساند یا در فصل زمستان از بیشترین مقدار نور و گرمای ورودی استفاده نمود.

شیشه LC یکی از انواع شیشه هوشمند

شیشه هوشمند LC یکی از انواع شیشه ی هوشمند پرکاربرد می باشد. شیشه ی LC با قرار گیری یک لایه ی کریستالی مایع بین دو لایه ی الکتریکی تولید می شود. این شیشه به کمک انرژی الکتریکی تغییر رنگ می دهد و پیش از اتصال برق شفاف می باشد. قابلیت تغییر رنگ سریع این شیشه سبب کاربرد آن در ساختمان های مسکونی، تجاری، شرکت ها و ادارات می‌گردد. شیشه ی LC به عنوان پارتیشن، شیشه ی پنجره و ایجاد بخش خصوصی در اماکن مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شیشه SPD

شیشه ی SPD یکی از انواع شیشه هوشمند پرکاربرد می باشد که از یک لایه با خاصیت نانو ذره در بین لایه های شیشه ای ساخته می‌شود. این شیشه در حالت عادی روشن و شفاف است و با اتصال انرژی الکتریکی، تغییر حالت داده و مات می‌شود. این شیشه در اماکن عمومی و شخصی مورد استفاده قرار می گیرد. در بیمارستان ها، شرکت های تجاری و منازل در ساختار پنجره ها، درب ها، پارتیشن بندی و دیوار اتاق ها کاربرد دارند.

شیشه فتوکرومیک

شیشه فتوکرومیک، یکی از شیشه های قدیمی می باشد که با بهره گیری از ترکیبات هالید نقره یا سایر عناصر تولید می‌شود. عناصر موجود در ساختار فتوکرومیک در برابر امواج ماورا بنفش خورشید تیره می‌شوند و سبب جلوگیری از ورود امواج UV به فضای داخلی می گردند. این خاصیت ذاتی می باشد و در صورت تابش نور خورشید آشکار می‌شود.

شیشه ی فتوکرومیک علاوه حوزه ی عینک سازی، در ساختار پنجره ها، درب ها و محافظ بالکن ها مورد استفاده قرار میگیرد. شیشه ی مذکور در فصل تابستان از ورود امواج ماورا بنفش به فضای داخلی و گرم شدن فضا جلوگیری می کند.

شیشه ترمو کرومیک

سیستم شیشه ترمو کرومیک مانند سیستم شیشه فتوکرومیک منفعل می باشد. در این نوع از انواع شیشه ی هوشمند، از یک لایه ی میانی حاوی رنگدانه های حساس به حرارت استفاده می‌شود. محرک دمایی در مجاورت شیشه، سبب بروز واکنش شیمیایی در رنگدانه های موجود، می گردد.

هنگامی که دمای محیط کمتر از حد استاندارد شیشه باشد، شیشه مات خواهد بود و در حالتی که دمای محیط کمتر از حد استاندارد باشد، شیشه شفاف خواهد بود. از شیشه های مذکور در ساختمان های تجاری، نمای ساختمان ها و پنجره ی منازل استفاده می کنند.

شیشه خود تمیز شونده

شیشه تمیز شونده که یکی از انواع شیشه هوشمند به کمک فناوری نانو است ساخته می‌شود. مولکول های سطح این شیشه دارای خاصیت ابگریزی می باشند، در نتیجه قطرات آب روی آن ماندگار نخواهند بود. لایه ی دی اکسید تیتانیوم در طراحی این شیشه نقش بسزایی دارد.

شیشه ی تمیز شونده در برابر آب، بخار آب، آلودگی ها و چربی ها نیز مقاوم می باشد. این شیشه در محیط استخرها، نمای شیشه ای ساختمان های و پارتیشن بندی سرویس های بهداشتی بسیار پرکاربرد می باشد.

اطلاع از انواع شیشه های نوین و کاربرد آنها سبب بهره وری بیشتر شیشه ها و تأمین آسایش افراد می‌گردد. به منظور کسب اطلاعات بیشتر می توان به سایت شرکت نگار جام مراجعه نمود.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

کفپوش شیشه ای در طراحی داخلی

کفپوش شیشه ای در طراحی داخلی کفپوش شیشه ای پوشش های کاربردی و زیبا برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

تماس با مدیریت