اهمیت ساخت شیشه های نانو

اهمیت ساخت شیشه های نانو

فروش شیشه | نگار جام : ساخت شیشه های نانو تحولی بزرگ در صنعت شیشه به شمار می رود. با توجه به کاربرد های شیشه در همه جنبه های زندگی امروزی استفاده از این نوع می تواند تا حد زیادی جوابگوی نیازهای متعدد انسان باشد. استفاده راحت و آسان، خاصیت ها بیشمارآن، زیبایی و مقاومت این مدل شیشه ها باعث شده تا تقاضا برای تولید روز به روز بیشتر شود.

شیشه نانو چیست

امروزه با استفاده از فناوری نانو شیشه هایی را تولید می کنند که از لحاظ مقاومت، عبور نور و دما با شیشه های قدیمی فرق دارند. این شیشه ها دارای انواع مختلفی می باشند.

مهمترین نوع شیشه های نانو

۱: کنترل کننده

۲: شیشه های خود تمیز شونده

۳: مقاوم در برابر آتش

۴: شیشه های ضد انعکاس

۵: شیشه های ضد آفتاب

۶: شیشه های فتوکرومیک

شیشه های خود تمیز شونده

در ساخت این نوع از شیشه ها از نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم استفاده شده است. با ساخت این نوع شیشه مشکل تمیز کردن شیشه ها در ساختمان های بلند به کلی رفع شده است. مهمترین خاصیت این مدل شیشه در ضد لک بودن و ضد عفونی کنندگی آن ها است.

در شیشه های قدیمی نوعی فرورفتگی میکروسکوپی بر روی سطح شیشه وجود دارد که گرد و غبار و چربی و انواع آلودگی های محیطی در آن نفوذ می کند؛ و این دلیل اصلی برای کثیف بودن آن ها است؛ اما در شیشه های نانو دی اکسید تیتانیوم روی سطح شیشه را گرفته و فرورفتگی ها را پوشش می دهد؛ و سطحی صاف و یک دست در شیشه ایجاد می کند.

در نتیجه تمام آلودگی های شیشه در کمترین زمان ممکن پاک خواهند شد. گاهی حتی نیازی به پاک کردن ندارد. بلکه با بارش باران شیشه خودبه خود پاک خواهد شد.

این مدل شیشه دارای ویژگی های منحصر به فردی از جمله: مقاوم در برابر خوردگی، روشن و شفاف بودن تا ۲۰ درصد. به جا نماندن اثر انگشت بر روی آن، خاصیت ضد خش، تمیز ماندن شیشه در شرایط های آب و هوایی، عدم رسوب گذار.
از شیشه های نانو خود تمیز شونده در پنل های خورشیدی استفاده چشمگیری می شود.

شیشه های ضد انعکاس

بیشترین کاربرد این شیشه ها در قسمت های داخلی ساختمان و برای تزئین انواع کابینت، بوفه و وسایل دیگر است. قابلیت مهم این نوع شیشه ها در میزان نور خورشیدی است که از خود عبور می دهند. برای تولید شیشه های ضد انعکاس از دو روش استفاده خواهد شد. روش اول یک لایه پوششی ضد انعکاس که از ذرات سیلیس در اندازه های متنوع است برای سطح شیشه استفاده خواهد شد. به همین دلیل مقدار نور بازتاب شده از سطح این شیشه ها حدود ۱ درصد و حجم ۹۹ درصد است.

در روش دوم: در این روش شیشه را با پوشش های چند لایه نیمه ژلاتینی تولید می کنند. در مرحله بعد شیشه ها با مواد آلی و آب خیس می شوند؛ که قابل تمیز شدن هستند. برای این نوع شیشه زاویه ریزش آب را در حدود ۸۰ درجه در نظر گرفته اند. از خاصیت دیگر این شیشه زاویه برخورد پرتو با شیشه می باشد؛ که تاثیری در انعکاس و عبور آن ندارد.

شیشه های ضد آفتاب

بهترین و محبوب ترین شیشه ای که در نمای ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد این مدل شیشه است؛ که آن ها را با خاصیت فتوکرومیک تولید می کنند. این نوع شیشه را به ۳ روش متفاوت ساخته خواهند شد.

۱: در روش اول نوعی پوشش برای روی شیشه به کار می برند؛ که به شکل نوارهای باریک هستند. این نوار ها به دسته ای از امواج حساسیت بالایی دارند. این خاصیت به کار رفته، شیشه را در برابر فرکانس های فروسرخ که باعث گرم شدن محیط خواهد شد مقاوم می کند.

۲: این روش را روش فتوکرومیک می گویند. در این حالت شیشه به تغییرات نور خورشید واکنش نشان می دهد؛ و جذب خود را افزایش می دهد.

۳: در این روش از پوشش الکترو کرومیک استفاده می شود؛ که به کاهش انرژی و خنک کردن داخل ساختمان کمک می کند.

شیشه های ضد آتش

این مدل را با قرار دادن نانو ذرات سیلیس در وسط دو شیشه طراحی و تولید می کنند. این شیشه ها قابلیت کنترل کننده انرژی را تا حد زیادی دارند. این نوع شیشه عبور امواج مادون قرمز و ماوراء بنفش را تا حد زیادی کاهش می دهند. همچنین میزان نور مرئی به داخل ساختمان را تنظیم می کنند و از تلف شدن انرژی در داخل ساختمان جلوگیری می کنند. وجود این شیشه ها باعث بالا رفتن میزان مقاومت ساختمان در برابر حوادث می شود.

از شیشه های نانو برای جمع کردن نور خورشید استفاده خواهند کرد. در این روش شیشه های به کار رفته طیف امواج نورانی را از خود عبور می دهند؛ بنابراین بیشترین بازدهی را دارند. در شیشه های نانو زاویه برخورد نور با آن ها تاثیر مثبتی بر انتقال انرژی و نور دارد. البته از این شیشه ها برای جمع آوری انرژی در همه فصل های سال هم می توان استفاده کرد.

شیشه های فتوکرومیک

این نوع از شیشه های نانو اگر در معرض تابش امواج الکترومغناطیسی قرار داده شوند مقدار نوری که از خود عبور می دهند به کمترین میزان خواهد رسید؛ و در صورتی که این اشعه ها از روی شیشه برداشته شود. شیشه دوباره به حالت اولیه باز خواهد گشت.

در ساخت این نوع شیشه از نقره، کلر، فلوئور، ید وبرم استفاده خواهد شد. از این مدل شیشه بیشتر در قسمت هایی از ساختمان که در برابر نور مستقیم و شدید خورشید قرار دارند ولی هم زمان به نور ملایم از درون احتیاج دارند و در صنایع عینک استفاده می شود.

با توجه به استفاده های روز افزون از این شیشه ها شرکت نگار جام اقدام به پخش شیشه های نانو کرده است. این شرکت با پیروی از استاندارد های جهانی و همچنین متد های روز توانسته است جایگاه خاصی در صنعت شیشه پیدا کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره محصولات این شرکت و نحوه توزیع و فروش آن می توانید به سایت رسمی نگار جام مراجعه کنید.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

انواع شیشه هوشمند و کاربرد آن

انواع شیشه هوشمند و کاربرد آن پیشرفت تکنولوژی و بهره گیری از فناوری روز دنیا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

تماس با مدیریت