درب شیـشـه رنـگی چیست

درب شیـشـه رنـگی چیست

فروش شیشه رنگی | نگار جام : اگر سری به معماری های قدیمی بیندازیم حتما با درب های مزین شده با شیـشـه رنـگی مواجه می شویم. به طور کلی به کار بردن این شیشه ها در درب و پنجره ها ریشه فرهنگی دارد و به قدری در معماری گذشته محبوبیت داشت که جزیی از هنر سنتی ایران شناخته می شود.

آیا در حال حاضر شیشه ها در معماری مدرن جایگاهی دارند

بیشترین کاربرد این محصول در درب های داخلی یا خارجی ساختمان چیست؟

بیشترین کاربرد درب شیشه رنگی در چه مکان هایی است؟

به طور کلی سوالاتی از این قبیل ممکن است در خصوص کاربرد این محصولات پیش بیاید اما با اندکی جستجو می توان نقش پر رنگ این مدل از شیشه ها را هم در زمان حال به وضوح دید.

اهمیت درب شیـشـه رنـگی در دکوراسیون داخلی

در معماری نقش دکوراسیون را نمی توان نادیده گرفت. شما هر چقدر برای یک معماری زحمت بکشید اما در انتخاب دکوراسیون آن تبحر نداشته باشید قطعا زیبایی مورد انتظار را دریافت نخواهید کرد. پنجره و درب شیشه رنگی در تمام جهان با نام ارسی یا اورسی شناخته شده است. در مساجد و خانه های مدرن و سنتی، موزه ها و فرهنگسراها این شیشه ها جلوه زیبایی دارند.

شیشه هایی که در درها و پنجره ها به کار برده می شود با اشکال هندسی و اسلیمی استفاده می شود. بیشترین کاربرد این محصول در مناطق کویری است که شدت نور زیاد است و نبود تنوع رنگی در طبیعت را استفاده از درب و پنجره های زیبا جبران می کنند.

امروزه در ترکیبات این شیشه از عناصری از قبیل اکسید آهن، آهن، منگنز، کبالت، اکسید کرم، نقره، اورانیوم غنی نشده استفاده می شود. مهمترین سوالی که پیش می آید علت رنگی بودن شیشه ها است که باید بگوییم برای رنگ کردن این محصول از فلزات واسطه جدول تناوبی، اکسید فلزات قلیایی و استفاده از یونهای فعال آنها استفاده می شود و با اضافه کردن ذرات رنگ شده به خمیر شیشه منجر رنگی شدن شیشه‌ها خواهد شد.

ویژگی درب شیـشـه‌ رنـگی

با توجه به اینکه درب شیشه رنگی کم کم توانست نظر معماران سبک های مدرن را هم به خود جلب کند پس قطعا تقاضا برای این محصول روز به روز بالا می رود و از آنجا که سبک تولید و نمونه های مختلف این محصول پاسخگوی تمام نیازها و سلیقه ها می باشد پس در خصوص نوع شیشه و رنگ آن مشکلی پیش نخواهد آمد.

این سبک در یک برهه زمانی کمرنگ شد و کمتر کسی از درب با شیشه های رنگی استفاده می کرد و بیشتر شیشه های سفید و شفاف به کار گرفته می شد. اما رفته رفته یکنواختی این سبک سبب شد تا معماران به فکر جای دادن سبک های سنتی در معماری مدرن شد و دلیل این انتخاب چیزی نبود جز ویژگی های ارزنده ای وه این محصول فوق العاده داشت. در زیر به برخی از این ویژگی ها اشاره می کنیم.

با ایجاد رنگ های مختلف از نفوذ نور و گرما جلوگیری می کند و یا مقدار نفوذ را کاهش می دهد.
معمولا برای هر درب از شیشه رنگی هایی که استفاده می شود که رنگ ها ترکیب بهتری داشته باشند تا رنگ های آن در کنار هم باعث آرامش و کاهش تنش های محیطی شود‌.

این محصول دارای خواص روانشناختی اثبات شده است و در فرد ایجاد آرامش می کند.

از دیگر ویژگی های ارزنده این محصول دور کردن حشرات است چون تابش نور شیشه های رنگی باعث دور شدن حشرات مزاحم می شود.
محیط هایی که از درب های اورسی استفاده کرده اند قطعا به خواص صوتی و آکوستیک این محصول پی برده اند.
حفظ حریم داخلی یکی دیگر از ویژگی هایی است که در سنت ایرانی بسیار حائز اهمیت است.

ویژگیهای زیبا شناختی درب با شیشه‌

از آنجا که یک معمار همیشه به دنبال بهترین انتخاب است و در آفرینش یک دکوراسیون زیبا نقش خارق العاده دارد پس حتما می داند که باید از وسایلی هم استفاده کند که در این آفرینش نقش پررنگ داشته باشند. درب شیشه رنگی دقیقا همان چیزی است که با داشتن تناسب بین طرح و رنگ ها و استفاده از اشکال هندسی و اسلیمی زیبایی بی نظیر و محصور کننده ای ایجاد می کند.

بین رنگ و طرح سعی می شود تا تعادل برقرار کنند و همین باعث زیبایی خارق العاده این درب ها شده است. در درب هایی که از شیشه های ارسی با رنگ های آبی، زرد، سبز، قرمز و رنگهای ترکیبی استفاده می شود قطعا می توان تاخیر روانشناسی آن را و تاثیر مثبتی که بر روان انسان می گذارد. با توجه به اینکه هر رنگ یک تاثیر مثبت بر روان انسان می گذارد قطعا ترکیب آنها کامل کننده این آرامش خواهد بود به عنوان مثال رنگ آبی آرامش بخش، سبز شادی‌آور، زرد روحیه‌ی مثبت و قرمز افزایش فعالیت است.

خواص درب شیـشـه رنـگی

درب شیشه رنگی وقتی در محیط مورد نظر نصب می شود، قطعا دو عامل مهم رنگ و نور که در دکوراسیون نقش مهمی دارند در فضای داخلی ساختمان تکمیل می شود. معماران در گذشته با آگاهی کامل از این موضوع درب های خانه های خود را با این شیشه ها دکوراسیون می کردند.

به طور کلی این شیشه ها دارای خواصی از قبیل ایجاد نمای زیبا، حفظ حریم فضای داخلی، در معرض دید بودن فضای بیرونی، تامین نور فضای داخلی و … هستند که در انواع شیشه های رنگی مات و شفاف عرضه می شوند.

امروزه این شیشه ها با نام لاکوبل در بازار عرضه می شوند. این شیشه طی فرآیند رنگ شدن یک طرف آن ها رنگی می شود. این شیشه ها در دو نوع مات با نام متلوکس و شفاف با نام تجاری لاکوبل عرصه می شوند و دارای تنوع رنگی بالایی هستند که برای انواع درب های فضاهای داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.

از خواص بی نظیر درب های با شیشه لاکوبل می توان به دوام بالا، مقاوم در برابر ضربه، درخشان، نصب آسان و مورد استفاده برای انواع درب و پنجره های نمای داخلی و خارجی، قابل شستشو، ضد خش، سازگار با محیط زیست، عدم تغییر رنگ در فضاهای مرطوب، مقاوم در برابر رطوبت و … اشاره کرد. شرکت نگار جام عرضه کننده انواع شیشه های رنگی می باشد که انواع شیشه ها را با کیفیت بالا و قیمت مناسب تولید و عرضه می کند.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

انواع شیشه هوشمند و کاربرد آن

انواع شیشه هوشمند و کاربرد آن پیشرفت تکنولوژی و بهره گیری از فناوری روز دنیا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

تماس با مدیریت