شیشه های رنگی قدیمی

شیشه های رنگی قدیمی

تلفیق هنر و زیبایی با شیشه های رنگی قدیمی به نوعی معماری ایرانی سنتی را در معرض دید قرار می دهد.شیشه های رنگی در درب و پنجره های قدیمی به کار گرفته می شد و در جهان معماری های ایرانی که با این شیشه ها آمیخته شده اند با نام آورسی یا اروسی شناخته شده است.اگر به ساختار خانه های قدیمی نگاه بیندازید خواهید دید که در و پنجره های اورسی جلوه ای بی نظیر به این بناها بخشیده است.

نقش شیشه های رنگی قدیمی در معماری مدرن

با گذشت زمان و تاثیر زیادی که انواع شیشه رنگی تزئینی در معماری سنتی به جا گذاشتند کم کم کمبود این شیشه ها در معماری جدید دیده می شد به طوری که یکنواختی در طراحی و خسته کننده بودن طراحی دکوراسیون های فعلی باعث شده که دوباره شاهد استفاده از این شیشه های در نمای داخلی ساختمان ها باشیم.

استفاده این محصول در ساختمان های مدرن تنها به درب و پنجره خلاصه نمی شود و در نمای داخلی و بیرونی در زیباسازی نمای مساجد و بازارها، نمای داخلی مجتمع های تجاری و ساختمان های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد. آنجا که در گذشته اشکال هندسی و اسلیمی این شیشه ها رایج بود اما امروزه شکل مدرن آن در انواع اشکال وجود دارد که کاربری آن را گسترده تر کرده است.

مزایای استفاده از شیشه های رنگی قدیمی

همانطور که گفته شد در بناهای قدیمی منازل، مساجد، مدرسه ها و موزه ها شیشه های رنگی قدیمی جزئی از در و پنجره ها محسوب می شد که با اشکال هندسی و اسلیمی جلوه زیبایی به این محیط ها بخشیده بود. با آثار به جا مانده از معماری های مزین به این شیشه ها درمی یابیم که در مناطق کویری و تنوع رنگی کمتری در طبیعت وجود داشته از شیشه رنگی استفاده بیشتر می شد.

مزایای این شیشه ها در دکوراسیون داخلی به دلیل پر اهمیت بودن دو عامل نور و رنگ است از آنجا که در معماری های قدیمی به این نقش پر اهمیت پی برده بودند سعی می کردند حتی الامکان بخشی از معماری را به این سبک اختصاص دهند.

رنگ های مورد استفاده در این شیشه ها لاجوردی(آبی)، قرمز، زرد، سبز و نارنجی بود که ترکیب آنها در در و پنجره های اورسی اثرات روانشناختی بسیاری داشت. خواص استفاده از این شیشه ها معماری های گذشته شامل موارد زیر بود.

تامین نور فضای داخلی

معماران قدیمی به تاثیر نور در کاهش افسردگی واقف بودند و به نوعی این شیشه ها را طراحی می کند که در تمام فصول سال نور لازم به داخل محیط وارد شود. عبور نور و تلفیق رنگ ها در خانه های سنتی فاقد مبل و وسایل تزئینی نمایی خاص و بی بدیعی خلق می کند که در هیچ سبک مدرنی دیده نمی شود.

در معرض دید بودن فضای بیرونی

کاهش نور خورشید

پنجره هایی ارسی تابستان نشین و زمستان نشین از طراحی متفاوتی برخوردار بودند. در نمونه های زمستان نشین بیشتر برای عبور نور بیشتر از شیشه های ساده می شد اما در نمونه های تابستان نشین شیشه های رنگی به کار گرفته می شد.

ایجاد نمایی زیبا در ساختمان

در پنجره ها و درهای اورسی بین شیشه رنگ و اشکال هندسی پنجره تناسب خاصی به وجود می آمد که منجر به خلق فضایی زیبا می شد. با توجه به اینکه در معماری های گذشته این شیشه ها بیشتر در ساختمان های کاخ ها و موزه ها، باغ ها و خانه ی ثروتمندان مورد استفاده قرار می گرفت پس تلاش می شد تا در رنگبندی، اندازه‌گیری و موقعیت و سازماندهی آن توجه بسیاری شود.

حفظ حریم فضای داخلی

طراحی شیشه ها و کاربرد آن ها به نحوی بود که پوشش لازم برای عدم رویت فضای داخلی فراهم می شد.

نقش این شیشه ها در دکوراسیون های مدرن را نمی توان نادیده گرفت و با وجود قدمتی چند هزار ساله ی این هنر باز هم طراحان و معماران نقش پر رنگ این هنر را نادیده نگرفتند و از ویژگی های ویژه و منحصر به فرد آن استفاده کردند و سعی کردند تا بخشی از فضای داخلی یا بیرونی ساختمان ها را به این شیشه ها مزین کنند.

ویژگی شیشه‌های رنگی قدیمی

قطعا ویژگی های بیشماری که در شیشه های رنگی قدیمی نهفته بود باعث تا امروزه بیشتر صنایع سعی کنند در محصولاتی به غیر از درب و پنجره آن را ارائه کنند. اما مهمترین ویژگی که برای این شیشه ها ثبت شده می شد شامل موارد زیر است.

با ایجاد کردن رنگ های مختلف می توان نور و گرما را کاهش داد که برای فصل تابستان در مناطق گرمسیری مناسب است.
رنگ های مورد استفاده در یک پنجره آورسی یا شیشه رنگی باعث آرامش و کاهش تنش های عصبی و محیطی می شود.

دارا بودن خواص روانشناختی

دور کردن حشرات موذی

دارای خواص خواص صوتی و آکوستیک

حفظ حریم داخلی

ترکیب پذیری آسان با انواع چوب و فلز

ماندگاری بالا

رنگ این شیشه ها پس از گذشت زمان ثابت است و در اثر تغییرات محیطی رنگ کیفیت و ماندگاری خود را حفظ خواهد کرد.

ویژگیهای زیبا شناختی شیشه‌های رنگی سنتی

در گذشته بیشتر افرادی که شیشه های رنگی قدیمی را در درب و پنجره های منازل خود استفاده می کرد از مزایای این محصول آشنا نبودند و فقط به جهت زیبایی از آن استفاده می کردند. اما معمارانی که از آن در کاخ ها، مساجد، بازارهای قدیمی و … کاملا از زیبایی محصور کننده و ویژگی های روان شناختی اطلاع داشتند.

تناسب بین طرح و رنگ به وسیله ی اشکال هندسی و اسلیمی باعث آفرینش زیبایی می شد و از همه مهمتر تعادلی که در بین رنگ ها و طرح ها وجود داشت رنگ و بویی دیگر به دکوراسیون می بخشید‌.

ترکیب رنگ های این شیشه ها از قبیل آبی، زرد، سبز، قرمز و رنگهای ترکیبی تاثیر مستقیم و مهمی بر سلامت روان می گذاشتند به طوری که رنگ سبز یادآور شادی، زرد روحیه مثبت و قرمز فعالیت شما را افزایش می دهد.

هر چه ترکیب رنگی زیبایی در یک دکوراسیون استفاده شود نقش موثری در روحیه استفاده کنندگان خواهد داشت. شرکت نگار جام یکی از تولید کنندگان شیشه رنگی قدیمی می باشد

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

انواع شیشه هوشمند و کاربرد آن

انواع شیشه هوشمند و کاربرد آن پیشرفت تکنولوژی و بهره گیری از فناوری روز دنیا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

تماس با مدیریت