شیشه رنگی سنتی | خرید شیشه رنگی سنتی | قیمت شیشه رنگی سنتی | نگار جام

شیشه رنگی سنتی

 

در فرهنگ ایرانی رواج کالاهای سنتی در تمام برهه های زمانی وجود داشته است و هیچوقت نقش کالاهای سنتی کمرنگ و نادیده گرفته نشده است. در بناهای امروزی و قدیمی بسیاری از در و پنجره ها شیشه های شفاف و سفید ندارند و با شیشه رنگی سنتی هنر زیبای ایرانی را به نمایش گذاشته اند. استفاده از این شیشه ها از قدیم ایام بوده و در دوره های گذشته افراد برای ساخت درب و پنجره های مشبک و ارسی از این شیشه ها استفاده می کردند.

ایده پردازی و تلفیق رنگ ها و هم خوانی آن ها نقش مهمی در زیبا سازی داشت و هنرپندان با برش دادن قزعات شیشه ها و جفت کردن آن ها در کنار همدیگر شکل زیبایی به در‌ها و پنجره‌ها می بخشیدند. همین زیبایی رفته رفته به یک کار هنری مبدل گشت.

این محصول بیشتر در مناطقی رواج داشت که طبیعت زیبایی نداشت و کویری بودن منطقه و شدت نور زیاد تنوع رنگی بسیار پایینی داشت و معماران از شیشه های سنتی رنگی در نمای بیرونی و داخلی خانه ها استفاده می کردند. امروزه در دکوراسیون ها با استفاده از این محصول در پارتیشن ها طراحی های بی نظیری خلق کردند و به فضا زیبایی و جان دوباره بخشیده اند.

تاریخچه شیشه رنگی سنتی

اگر به اطراف خود علی الخصوص بناهای سنتی نگاه بیندازین حتما شیسه رنگی سنتی را خواهیم دید که معماران  در درها و پنجره ها به صورت مشبک استفاده کرده اند. این شیشه ها علاوه بر اینکه باعث حفاظت در مقابل آفتاب می شدند با انعکاس نور در رنگ های مختلف جلوه ی بی نظیری خلق می کردند. شیشه کاری هنری است که در قرن اول توسط رومی ها ابداع شد. بعدها در ساخت کلیسا استفاده از این مدل شیشه ها توسعه گسترده ای پیدا کرد به طکری که این توسعه قرن دوازدهم همچنان رواج داشت.

این مدل از شیشه های سنتی در برهه های زمانی خاصی محبوبیت خود را از دست می دادند و بعد از چند سال با شکلی جدیدتر دوباره به صحنه باز می گشتند. کویرنشینان معتقد بودند که استفاده از این شیشه ها جدای از جنبه زیبایی باعث دور شدن خزندگان می شوند استفاده از این محصول دوباره در قرن نوزدهم رواج پیدا کرد و در قرن حاضر به اوج محبوبیت خود رسیده است. محصولی که امروزه تحولی عظیم در دکوراسیون منزل شما ایفا می کند. نمونه های سنتی این محصول حس آرامش و روان شناختی خاصی در افراد ایجاد می کند.

شیشه رنگی سنتی چیست؟

در معماری سنتی ایرانی در کاخ ها و بناهای قدیمی، این شیشه رنگی سنتی بوده که سبک معماری زیبای ایرانی را به جهانیان نشان داده است. این شیشه ها که معمولا با پنجره های ارسی همراه بوده است در رنگ های زیبا برخوردار بوده که جذابیت خیره کننده ای برای بیننده دارد.

نمونه های سنتی شیشه پنجره ارسی از تلفیق تکه های کوچک چوب که گره هارا تشکیل می داد و شیشه رنگی که این گره ها را پر می کرد، ساخته می شد. کاربردهای متنوعی این محصول از تامین نور گرفته تا ایجاد زیبایی، اثرات مثبت روانشناختی، دور کردن حشرات و خاصیت صوتی و اکوستیک همه و همه نتیجه مثبت استفاده از لین شیشه ها می باشد.

این شیشه ها برای مناطق گرمسیر شدت نور افتاب به داخل منزل را کاهش می داند و حریم خصوصی خانه را از دید افراد از بیرون حفظ می کردند. شاید امروزه برخی از افراد به دلیل همین خاصیت ارزنده ی این شیشه ها به جای ترمیم گره های فرسوده در پنجره های ارسی از این شیشه های سنتی استفاده می کنند و برای ساخت گره ها از دستگاه های برش CNC و برش چوب استفاده می کنند و حتی در برخی موارد با رنگ و رزین مخصوص شیشه های ارسی تولید می کنند.

 شیشه تزئینی و بازتاب آن در دنیای مدرن

شیشه رنگی سنتی در ملل مختلف ایران نمادی از سبک و زندگی افراد بوده است. در قرن نوزدهم در بخش هایی از اروپا، آفریقا و اسیا برای بناهای ساختمانی از این شیشه ها استفاده می شد. اما امروزه تکنولوژی وجه دیگری از این شبشه ها به نمایش گذاشته و با دستگاه های مدرن و پیشرفته ای توانسته تنوع رنگ این محصول را به بیش از ۷۰۰۰ رنگ برساند و در تبلیغات فروشگاهی، عرضه محصولات صنعتی مورد توجه بسیاری از افراد قرار بگیرد.

هنگام استفاده از این شیشه ها برای اینکه بتوانید به جلوه های بصری زیبا دست پیدا کنید و سبک سنتی را بیشتر در معرض دید بیننده قرار دهید می توانید از لامپ های ال ای دی در در شیشه های دو جداره استفاده کنید. در پنجره های با شیشه های سنتی رنگی امکان دید فضای داخلی ساختمان وجود ندارد و با ایجاد فضایی نورگیر و دلچسب هنر معماری ایرانی را به رخ می کشد.

محاسن شیشه رنگی تزئینی در معماری

معماران و طراحان ساختمان از زمان پیدایش شیشه از ان در تزئینات بناها استفاده می کردند. شیشه رنگی سنتی که ابتدا در مساجد و اماکن مذهبی مورد استفاده قرار می گرفت بعدها با توجه به مدلدهای اروپایی و جدید و پیدایش شیشه های رفلکس رنگی کم کم نقش نمونه های سنتی کمرنگ شد و نگاه افراد به سمت مدل های مدرن رفت. تا اینکه عمر شیشه های نوپا به پایان رسید و دوباره نقش و نگار و زیبایی منحصر به فرد شیشه رنگی سنتی نظر معماران را به خود جلب کرد.

از انجا که این شیشه ها نشان دهنده سبک ایرانی هستند و اگر در ساخت درب و پنجره به کار گرفته شوند ممکن است مشکلاتی در سر راه معماران قرار بگیرد. اما با این وجود محاسنی که این محصول دارد منحصر به فرد است و همین محاسن موجب شده است که معایب ان نادیده گرفته شود.

حتما به درب و پنجره های سنتی نگاه کرده اید تنوع رنگ حیرت انگیز و از همه مهمتر ترکیب رنگ ها با هم چشم هر بیننده ای را خیره به خود می کند. تنوع طرح و رنگ مدل سنتی به بیش از ۷۰۰۰ هزار طرح می رسد.

امروزه صنایعی هستند که این شیشه را تولید می کنند و تولید ان وقت گیر نیست و در مدت زمان کمی متراژ بالایی تولید می شود.

این شیشه ها قابلیت نصب در پنجره های آلومینیومی، آهنی و یو پی وی ی را دارند.

نمونه های جدید محصول قابلیت دوجداره شدن را دارند.

درجه شکنندگی پایینی دارند.

رنگ این شیشه ها از لحاظ ماندگاری بسیار بالاست و در برابر حرارت و تغییرات آب و هوایی مقاوم است و کیفیت اولیه خود را حفظ می کند.

نسبت به شیشه های مدرن قیمت کمتری دارد.

اجزای تشکیل دهنده این شیشه ها

در شیشه های رنگی سنتی ساختاری که پدیدآورنده ی این طرح زیبا شده است شامل ترکیبات آهن ، منگنز ، طلا ، کبالت ، نقره و اورانیوم می باشد که همین ساختار مقاوم و زیبا بر کاربردهای آن افزوده است.

رنگ شیشه ها نتیجه عناصری است که در ساختار آن ها به کار گرفته می شود و اضافه کردن هر عنصری سبب تولید رنگی خاص و منحصر به فرد و در عین حال ماندگار می شود.
برای بدست آوردن رنگ سبز کافیست که مقداری ناخالصی آهن به شیشه اضافه کرد.

برای شیشه رنگی زرد کافیست مقداری کادمیوم سولفید به شیشه اضافه کرد. همچنین برای بدست آوردن رنگ زرد می توان از گوگرد هم استفاده کرد.

رنگ قرمز که بسیار هم پرطرفدار است از اضافه کردن کلرید طلا به دست می آید. همچنین می توان از ترکیب اکسید سلنیوم هم برای رسیدن به رنگ قرمز استفاده کرد.

برای ایجاد رنگ بنفش کافیست مقداری اکسید نیکل اضافه کرد.

ترکیب قلع با شیشه باعث ایجاد رنگ سفید می شود.

در نهایت برای بی رنگ کردن ناخالصی های شیسه از دی اکسید منگنر و نیترات سدیم استفاده می شود.

ویژگی های بارز این نوع شیشه ها

یکی از مهمترین ویژگی هایی که شیشه رنگی سنتی دارد تاثیر قابل توجه‌ای در دریافت نور و انرژی دارد. این ویژگی به گونه‌ای است که از امواج گسیل شده با طول موج بالا و هم عبور انرژی در محدودی مرئی جلوگیری می کند.

در گذشته برای ساخت شیشه های سنتی از طیف های نوری فرابنفش و فروسرخ استفاده می شد که در بینایی افراد تاثیر منفی می گذاشت. اما در نمونه های مدرن با سبک سنتی سعی شده که موانع تا حد امکان رفع گردد و محصول نهایی هم سلامت محیط و هم سلامت انشان را حفظ کند.

انواع شیشه رنگی سنتی

معماری ایرانی یک معماری بر پایه رنگ است و هیچ چیزی به اندازه شیشه رنگی سنتی جلوه زیبایی به این معماری نمی بخشد. تولید این محصول از گذشته تا بحال دستخوش تغییراتی شده است اما در کل این تغییرات مثبت بوده اند.

به طور کلی این نوع شیشه در دو مدل مات و شفاف عرضه می شود و هر کدام از آن ها در یک فسمت از ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد مثلا شیشه ها صاف مناسب برای زیبا سازی آشپزخانه و دکوراسیون داخلی منزل است چون سطح صاف و براق آن ها تمیزکاری راحتی دارد.

نمونه های مات هم بیشتر در فضاهای اداری و تجاری مورد استفاده قرار می گیرند. این شیشه ها در ابعاد و اشکال هندسی مختلف تولید می شوند که ممکن است برای یک در یا یک دیوار و نما از چندین طرح هندسی مختلف استفاده شود و نمای داخلی خانه را زیبا و بهتر کرد.

شیشه سنتی مشجر

متداول ترین نوع شیشه های رنگی همین نمونه مشجر هستند که در دو مدل چکشی و ذره بینی ساخته می شودالبته نمونه های ذره‌بینی کم یاب و قیمت بالایی هم دارند. اما نمونه های چکشی در تولیدهای مختلفی با حجم انبوه تولید و عرضه می شوند.
شیشه سنتی شفاف
شیشه های شفاف سنتی در ضخامت های ۲ میل و ۳ میل عرضه می شوند و تنوع رنگی آن ها محدود به رنگ های آبی ، قرمز ، سبز و زرد می باشد که بیشتر این مدل ها وارداتی هستند. جایگزین این نمونه ها پلکسی گلاس های رنگی هستند.

 شیشه سنتی سکوریت

مقاومت بالا این شیشه ها باعث شده در پروزه های ساختمانی بیشتر مورد استفاده قرار بگیرند. پس از برش دادن شیشه ها ان ها را برای مقاوم کردن داخل کوره با درجه حرارت بالا قرار می دهند.
شیشه رنگی سنتی لمینت:
در برخی موارد ابعاد شیشه برای اجرای پروژه مهم است و باید از ابعادی استفاده شود که بیش از حد استاندارد باشند که شیشه لمینت با داشتن این ویژگی ها مناسب ترین نمونه است. ساختار شیشه تشکیل شده از دو شیشه سکوریت یکسان که با لایه PVBبه هم متصل شده اند و در صورت آسیب به شیشه ذرات ان از هم جدا نمی شوند.

شیشه سنتی خم

این مدل شیشه معمولا با قالب گیری و در کوره های با درجه حرارت بالا استفاده می شود. در تولید این شیشه ها باید ابتدا ابعاد مورد نظر برش داده شود و سپس برای شکل دادن به آن از قالب فلزی استفاده کرد.
شیشه رنگی حکاکی شده
حکاکی کردن روی شیشه در واقع همان تراشکاری و کنده کاری است که به واسطه ی آن از طریق دستگاه های بخصوصی طرح های متفاوتی بر روی انواع شیشه ها تراشیده می شود.

قیمت شیشه رنگی سنتی


Traditional stained glass
با تاثیر فراوانی که بر روی دکوراسیون داخلی دارد همواره مورد توجه افرادی است که به دنبال سبک هاس سنتی ایرانی هستند. رنگ بندی متنوع، ضخامت و سایز دلخواه، طرح های ویژه و … همگی پارامترهایی هستند که در قیمت محصول تاثیر گذار هستند. به طور کلی مقدار استفاده و فضای نصب تعیین قیمت پایانی را برای شما رقم می زند.

امروزه شیشه های رنگی دو جداره با وجود اینکه از قیمت بالاتری برخوردارند اما برای دکوراسیون داخلی منزل و پنجره ها مورد استقبال زیادی قرار گرفته شده است چون به نوعی تلفیقی از سنتی و مدرن است و با وجود اینکه تمام مزایای شیشه های جدید را دارد اما ظاهری سنتی و زیبا دارد.

صنعت تولید شیشه امروزه با تنوع گسترده ای که به محصولات خود داده توانسته برای هر پنجره ای با هر سایزی شیشه هایی با طرح ها و رنگ های سنتی و کلاسیک را تولید کند. تاثیرگذارترین پارامتر در قیمت، ضخامت و درجه شفافیت می باشد که هر چه شیشه شفاف تر و ضخیم بر باشد قیمت بالاتری دارد و استحکام و مقاومت و سختی بالایی هم دارد.

4.9/5 - (28 امتیاز)

5 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • ایا امکان اینکه طرح دلخواه ما رو روی شیشه ها بندازید هستش چون من میخام اینکار عملی بشود

  پاسخ
  • مدیر سایت
   می 2, 2022 1:03 ب.ظ

   بله میتونید طرح درخواستی تان را برای ما ارسال کنید تا روی سفارش طراحی و خدمتتون تحویل بدهیم

   پاسخ
 • ضخامت شیشه های رنگی به چه اندازه است ایا برای پوشش دیوار میشه از این نوع شیشه استفاده کرد

  پاسخ
  • هر شیشه مشخصات خاص خودش رو داره و کیفیت شون به نحوی است که شما میتوانید برای دیوار از آن استفاده کنید

   پاسخ
 • چگونه باید بصورت حضوری سفارش بدهیم ممنون میشوم راهنمایی کنید

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست